تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۴
کد مطلب : ۲۳۲۷
جالب است ۰
یونسکو یا سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد خواستار بازگشت فوری و غیری قابل مذاکره دختران به مکاتب و دانشگاه‌ها شده است.
یونسکو: ۱.۲ ملیون دختر در افغانستان از آموزش و تحصیل باز مانده اند
صدای افغانستان، کابل: یونسکو یا سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد خواستار بازگشت فوری و غیری قابل مذاکره دختران به مکاتب و دانشگاه‌ها شده است.
یونسکو، به روز چهارشنبه، ۲۸ جدی/ دی، مصادف به روز جهانی آموزش در یک اعلامیه‌ای عامل نابودی دستاورد های دو دهه در افغانستان را ممنوعیت آموزش و تحصیل دختران دانسته و از طالبان خواسته تا هر چه زودتر دروازه های مکاتب و دانشگاه ها را به روی دختران باز کنند.
در اعلامیه سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد آمده است که حق آموزش و تحصیل دختران قابل مذاکره نیست و باید فوراْ دختران
به مراکز آموزشی برگردند.
بر بنیاد آمار منتشر شده از سوی یونسکو با بسته شدن درب مکاتب به روی دختران، ۱.۱ ملیون دختر و زن از آموزش باز مانده اند و ۳۰ درصد دختران افغانستان هرگز وارد مکتب نشده اند.
یونسکو افزوده که با بسته شدن دراوزه های دانشگاه ها به روی دختران در آخرین ماه سال ۲۰۲۲، ۱۰۰ هزار دانشجوی دختر از رفتن به دانشگاه های دولتی و خصوصی و محروم شده اند.
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد افزوده که نرخ سواد میان زنان از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۸، از ۱۷ درصد به ۳۰ درصد افزایش داشته است.
یونسکو از حمایت کنندگان اصلی آموزش در دو دهه اخیر در افغانستان بود که تنها از طریق برنامه سواد آموزی این نهاد در ۲۰ سال اخیر ششصدهزار بزرگ سال با سواد شده اند که ۶۰ درصد کل این رقم را زنان تشکیل میدهند.
https://panjshirnews.com/vdcf.0d0iw6dmegiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین