تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب : ۳۴۵۹
جالب است ۰
نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد، از کمیسیون‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل در بخش مهاجرت خواسته‌ است که از اخراج اجباری پناه‌جویان افغانستان از پاکستان جلوگیری کنند.
 اتحادیه اروپا و سازمان ملل باید از اخراج پناه‌جویان افغانستان از پاکستان جلوگیری کنند
نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد، از کمیسیون‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل در بخش مهاجرت خواسته‌ است که از اخراج اجباری پناه‌جویان افغانستان از پاکستان جلوگیری کنند.
فایق این درخواست را روز دوشنبه، ۸ عقرب، در صفحه ایکس (تویتر سابق) خود مطرح کرده است.
وی خواستار اقدام فوری از سوی این دو نهاد بین‌المللی شده و گفته است که دولت پاکستان به مطالبه نهادهای مدافع حقوق بشر گوش نداده و هنوز هم پناه‌جویان افغانستان را اخراج می‌کند.
فایق نوشته است: «ما از کمیسیون اتحادیه اروپا، توماس نیکلسون، گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل در امور مهاجرت، گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل در مورد خشونت علیه زنان و دختران و گزارشگر ویژه‌ حقوق بشر در افغانستان
می‌خواهیم که به این بحران رسیده‌گی، از زندگی افراد آسیب‌پذیر محافظت و از اخراج اجباری آنان جلوگیری کنند.»
شایان ذکر است که حکومت موقت پاکستان چندی پیش به یک ملیون مهاجر افغانستان که اسناد اقامتی ندارند، مهلت داد تا ماه نوامبر سال روان، خاک آن کشور را ترک کنند که با واکنش تند نهادهای بین‌المللی مواجه شد و نگرانی پناه‌جویان را برانگیخت.
 به این حساب یک روز به پایان مهلت دولت پاکستان مانده است که هنوز در تصمیم خود تجدید نظر نکرده است و ممکن است روزهای دشواری در انتظار پناه‌جویان افغانستان باشد. 
چندی قبل سازمان عفو بین‌الملل نیز از پاکستان خواست که تصمیم برای اخراج مهاجران را هرچه زودتر لغو کند و به قوانین جهانی حقوق بشر وفادار بماند؛ درخواستی که چندان جدی گرفته نشد. 
پس از تسلط گروه طالبان بر افغانستان، روند مهاجرت به کشورهای همسایه به‌ویژه پاکستان و ایران، سیر صعودی پیدا کرده است.
جبهه مقاومت ملی افغانستان نیز چندی پیش با نشر اعلامیه‌ای خواستار میزبانی خوب از مهاجران افغانستان از سوی کشورهای همسایه به‌ویژه پاکستان و ایران شد.
https://panjshirnews.com/vdcc.pq1a2bq0ola82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما