تاریخ انتشار :جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۵۴
کد مطلب : ۳۶۴۴
جالب است ۲
امریکا چی‌وقت از جنایت علیه مردم ما دست می‌کشد؟

مسوول بخش افغانستان در عفو بین‌الملل: خلیل‌زاد یک منافق است!

مسوول بخش افغانستان در عفو بین‌الملل: خلیل‌زاد یک منافق است!
رفتار خجالت‌آور امریکایی‌ها در نشست دوحه صدای پشتبانان سنتی آنان را نیز در آورده است. "سمیرا حمیدی" یک عضو جنوب آسیای عفو بین‌الملل می‌گوید؛ میراث زلمی خلیل‌زاد، نماینده سابق امریکا برای افغانستان در زمینه‌ی فضاسازی به اصطلاح تعامل با طالبان ادامه دارد و می‌تواند به رسمیت «اجباری» این گروه منجر شود! این واکنش پرده از رفتار واشنگتن برمی‌دارد.

  این همان چیزی است که قصر سفید به‌طور پنهانی به دنبال آن است. خانم حمیدی امروز[جمعه ۴ اسفند/حوت]در شبکه «ایکس» خود ضمن واکنش به آخرین یادداشت تام وست گفت: «تام وست فراموش می‌کند که هر نوع تعامل با طالبان باید اصولی باشد.» اما روشن است که آمریکا در این پروژه به‌دنبال چیست.

این
عضو عفو بین‌الملل، ایالات متحده امریکا را متهم کرده در حالی که طالبان به نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد، از این گروه حمایت می‌کند. او افزود امریکا به مردم افغانستان «خیانت» کرده و قابل اعتماد نیست. این در حالی‌ست که تام وست، نماینده امریکا برای افغانستان اخیراً گفته کشورش با استقبال از ادامه نشست‌های دوحه درباره افغانستان، خواستار روندی به رهبری سازمان ملل برای تهیه نقشه‌راهی برای ادغام کامل افغانستان در نظام بین‌المللی است.

  بانو حمیدی اما  در ادامه این واکنش هم‌چنین توضیح داده که برخورد اصولی با طالبان باید براساس میزان احترام این گروه به حقوق بشر، حکومت فراگیر، حقوق زنان و سایر موارد صورت گیرد. سخن خانم حمیدی بسیار دقیق است. زیرا درحالی‌که امارت برای هیچ جنایت خود پاسخگو نیست اما دولتمردان آمریکایی هربار درپی امتیاز دادن به این گروه تروریستی هستند. از میلیون‌ها دالر بخششی ماهیانه تا تلاش برای رسمیت دادن به ان‌ها در مجامع بین‌المللی!

  سمیرا حمیدی که مسوول بخش افغانستان در سازمان عفو بین‌الملل است چند روز پیشتر هم در واکنش به بحث خلیل‌زاد در کمیته‌ی روابط خارجی کانگرس امریکا، یادآور شده بود که؛ این بحث، بار دیگر منافق بودن او را ثابت ساخت، زیرا اگر اشرف غنی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان در کشور می‌ماند یا نمی‌ماند؛‌ اما افغانستان اول
سپتامبر ۲۰۲۱ تسلیم طالبان می‌شد!

  او با بیان این‌که تسلیم‌دهی افغانستان جز توافق‌نامه دوحه بود، خاطرنشان ساخته بود که افغانستان برای ترامپ و بایدن یک بازی سیاسی بود. چون بر اساس این توافق‌نامه هیچ ضمانتی برای عدالت، حقوق بشر، حقوق زنان و دختران وجود ندارد.

  این مسوول سازمان عفو بین‌الملل در ادامه‌ی این اظهار نظر که آن‌را هم ۲۷ بهمن/دلو در پلتفرم ایکس نشر کرد، تاکید کرده بود؛ ایالات متحده در حال حاضر هم اهمیتی به حقوق زنان و دختران افغانستان قایل نیست، فقط شعار می‌دهد. جالب آن‌که سمیرا حمیدی خطاب به زنان و دختران افغانستان پیش از نمایشی که در دوحه برگزار شد گفته بود؛ از تام ویست، رینا امیر و مقام‌های امریکایی که قرار است در نشست دوحه دوم اشتراک کنند، انتظاری نداشته باشید!

  با این حال زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین امریکا برای افغانستان در جلسه استماعیه‌ی کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا اظهار کرد که طالبان از حضور زنان در کابینه‌‌شان وعده داده بودند. از جانب دیگر، دنیا دید که نشست دوحه بی‌هیچ نتیجه برگزار شد و آنچه خانم حمیدی پیش‌بینی کرده بود، به واقعیت پیوست! https://panjshirnews.com/vdci.5apct1aq5bc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما