تاریخ انتشار :سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۵
کد مطلب : ۳۶۴۸
جالب است ۱
حجت‌الاسلام زکریا مشکور کابلی در گفتگو با خبرگزاری صدای افغانستان از تحولات پیش‌رو گفت؛

عضو ارشد جبهه‌ی مقاومت ملی افغانستان: انتقام دختران و خواهران اختطاف شده خود را خواهیم گرفت

عضو ارشد جبهه‌ی مقاومت ملی افغانستان: انتقام دختران و خواهران اختطاف شده خود را خواهیم گرفت
خبرگزاری صدای افغانستان؛
  پس از حمله‌ی بسیار مهم دیروز (دوشنبه ۷ حوت/اسفند)که می‌تواند به تغییر معادلات در میدان منجر شود، به درخواست این خبرگزاری حجت‌الاسلام مشکور کابلی عضو ارشد جبهه‌ی مقاومت اسلامی افغانستان به رهبری احمد مسعود در گفتگویی مفصل با ما شرکت کردند. این عملیات موشکی بی‌پیشینه علیه طالبان، یعنی حمله به میدان هوایی کابل سبب شد تا مصاحبه از حساسیت بیشتری برخوردار شود.

  در این گفت‌وگو، با حضور "زکریا مشکور کابلی" عضو ارشد جبهه مقاومت ملی افغانستان، به بررسی عمیق‌ فعالیت‌ها، ایدئولوژی‌ها و اهدافی می‌پردازیم که در جبهه مقاومت ملی افغانستان دنبال می‌شود. این مصاحبه گذری بر دیدگاه‌ها، تعهدات شخصی و انگیزه‌های زکریا مشکور کابلی برای حضور در جبهه مقاومت افغانستان خواهد داشت.

این مصاحبه‌ی جذاب و خواندنی که توسط همکار عزیز ما جناب "شعیب صالح" در سویدن انجام، پیاده و آماده‌ی نشر شده است به مخاطبان وفادار و بزرگوارمان و عموم مردم رنجدیده‌ی افغانستان تقدیم می‌شود.

■ شعیب صالح: سلام بر شما جناب مشکورکابلی! با سپاس از این فرصت مغتنم برای گفت‌وگو در خصوص فعالیت‌ها و نقش فردی در جبهه مقاومت ملی افغانستان. امیدوارم که این بحث، نقطه دید جامعی را ارايه دهد و به شناخت بهتر فعالیت‌ها، نقش شما و جبهه مقاومت در سیاست منطقه کمک کند. از صداقت و اشتیاق شما برای به اشتراک گذاری این تجربیات سپاس‌گزارم.

اما بعد، به عنوان سوال نخست؛ استاد بزرگوار، جناب "شیخ زکریا مشکور کابلی" با سپاس از وقتی که در اختیار خبرگزاری "صدای افغانستان" گذاشتید، در آغاز مختصری خود را معرفی کنید و از سوابقتان بگویید.

■■ زکریا مشکور کابلی: سپاس از خبرگزاری صدای افغانستان که فرصتی را در اختیار بنده قرار داده است. بنده چیزی برای گفتن در رابطه به خودم ندارم، چیزی که مایه فخر برای دنیا یا آخرت، قابل تحرير و تقدیر روی کاغذ باشد نیست.

من، "زکریا مشکور کابلی" در یک پاییز در شهر کابل متولد شدم. سفر تحصیلی‌ام از لیسه استقلال کابل آغاز شد و سپس در سال ۱۳۶۰ به کشور ایران مهاجرت کردم. در آنجا علوم اسلامی و حوزوی را فرا گرفتم و در دوران جهاد، به تلاش برای اهداف اسلامی، ملی و انسانی پرداختم.

پس از پایان دوره جهاد، به تحصیلاتم ادامه دادم و به مدت ده سال درس خارج اصول و فقه آیات عظام مشهد مقدس را برداشت کردم. سپس مهاجرت به آلمان را آغاز کردم و در حال حاضر، برای ۲۰ سال در کشورهای غربی در زمینه تبلیغات، تعلیم و تربیت مهاجرین فعالیت می‌کنم.

■ شعیب صالح: گروه‌های متعددی در مبارزه با طالبان فعالیت می‌کنند، چرا به "جبهه‌ی مقاومت ملی افغانستان" به رهبری "احمد مسعود" پیوستید؟

■■ زکریا مشکور کابلی: حضور حاج احمد مسعود به تنهایی یکی از جاذبه‌ها و عوامل جلب توجه بسیاری از افراد است. از سوی دیگر، باورم این است
که جبهه مقاومت ملی مستقل از سرویس‌های استخباراتی و پروژه‌های منطقه‌ای و جهانی عمل می‌کند.

این مقاومت نمایانگر یک مرحله از تاریخ مردم افغانستان است و در مقابل توطئه‌ای که منطقه و جهان را متحد کرده تا افغانستان را متلاشی کند و مردم افغانستان را به یک مسیر بدون بازگشت بکشاند، تلاش می‌کند. این ویژگی‌ها باعث شده که ما به این جبهه بپیوندیم و در کنار مقاومتی که در داخل افغانستان در حال انجام است، سهم خود را در این جبهه به عنوان تکلیف شرعی، انسانی و ملی انجام دهیم.

■ روند پیوستن شما به جبهه‌ی مقاومت و مسئولیت‌هایی که بر عهده گرفتید، آیا به سرعت اتفاق افتاد؟ در حالی‌که مخالفان مدعی‌اند این جبهه حلقاتی محدود را در برمی‌گیرد، آیا درهای جبهه ملی مقاومت افغانستان برای همگان باز است؟

■■ زکریا مشکور کابلی: اولین و قوی‌ترین حرکت در مقابل طالبان دو، پس از سقوط جمهوری، از پنجشیر آغاز شد. این مقاومت خود را تداوم جهاد و مقاومت اولیه می‌دانست. ما از ابتدا به دلیل باورها و ارزش‌های خود در کنار مقاومت قرار گرفتیم. از روز اول، تاکید داشتیم که این مقاومت شخصی و خانوادگی نبوده و هر فرد در حد توان خود در داخل و خارج از افغانستان در توسعه جغرافیای مقاومت تلاش کرده است.

این مقاومت ویژگی‌های متعددی دارد که تاکنون ما را در کنار آن نگه داشته و از آن دفاع کرده‌ایم. اولین ویژگی آن استقلال در تصمیم‌گیری است که تحت رهبری آقای احمد مسعود حفظ شده است. این جبهه اولین جریانی است که استقلال در تصمیم‌گیری خود را حفظ کرده و از فشارهای منطقه و جهان آزادی خود را حفظ کرده است. مقاومتی است که به دستور کسی آغاز نشده و هیچ فشاری نتواسته آن را متوقف یا به سمت‌های نادرست منحرف کند.

ویژگی دیگر این جبهه‌ی مقاومتی این است که در ابعاد مختلفی به نیازهای مبارزه علیه استبداد، آپارتاید و فاشیسم و فتنه استخباراتی منطقه و جهان پرداخته است. این پوشش هم در بعد فرهنگی و سیاسی و هم در بعد میدانی و نظامی و هم در حوزه دیپلماسی مشغول به فعالیت بوده است. بحث آپارتاید جنسیتی را یادآور شدم چون بسیار مهم است. زیرا زنانی که در جاده‌های کابل، هرات و بلخ برآمدند، سهم مهمی در مقاومت داشته‌ و دارند. همچنین دیاسپورای افغانستانی که مقیم غرب هستند، نقش بسیار مهم و اساسی در تقویت مقاومت داشته‌اند.

  بله، می‌توانیم بگوییم که این جبهه مقاومت به عنوان یک جریان انسانی، طبیعی است که دچار نواقص و خطاهایی شده است. تلاش ما باید برای شناسایی این نقاط ضعف و اصلاح آنها باشد، تا مقاومت روز به روز پاکتر، طاهرتر و استحکام بیشتر یابد. دروازه‌های جبهه مقاومت ملی افغانستان برای همگان باز است و هیچ‌گونه تصلب و انحصاری در این مقاومت وجود ندارد.

  ■ شعیب صالح: "احمد مسعود" را برای مخاطبان خبرگزاری "صدای افغانستان" توصیف کنید.

  ■■ زکریا مشکور کابلی: آمر صاحب، احمد مسعود، فرزند خلف قهرمان ملی و پرورده‌ی دامان پاک مادری از مادران اصیل افغانستان، به عنوان یک رهبر با اخلاق، علم، ایمان، تقوا و طهارت تربیت یافته است. در مقطعی بسیار خاص، ایشان را به عنوان یک شخصیت تأثیر گذار تقدیم افغانستان و منطقه ساخته است. او با ترکیب منحصر به فرد علم، ایمان و عمل، به شکلی خاص توانسته عرفان و شعور و دانش سیاسی را با هم ممزوج سازد و با ارايه یک گفتمان جدید، نسل نو را برای
ورود به عرصه مدیریت سیاسی و رهبری اجتماعی امیدوار سازد.

ویژگی‌های منحصر به فرد احمد مسعود، در تمام جنبه‌های زندگی‌اش، از جمله در اجتناب از جرم، اختلاس و فساد، مشخص است. با اندیشه‌ها، روحیات، و ظرفیت‌هایی که دارد، او می‌تواند به مرکز اتحاد و توجه گروه‌ها و اقوام و ظرفیت‌های سیاسی تبدیل شود.

  ■ شعیب صالح: از برآمدن زنان در شهرها و آپارتاید جنسیتی گفتید، با این وصف، نقش زنان در جبهه‌ی مقاومت ملی افغانستان چیست؟


  ■■ زکریا مشکور کابلی: مهم‌ترین بعد مقاومت در برابر آپارتاید، فاشیزم، زن ستیزی، شیعه‌ستیزی و قوم‌ستیزی طالبان را زنان و دختران، بانوان افغانستان آغاز کردند. احساس می‌کنم که بسیاری از مردان در کوهپایه‌های هندوکش از بانوان مقاومت‌گر در خیابان‌ها و سرک‌های کابل، هرات و بلخ الهام گرفته‌اند.

البته در رهبری مقاومت، فعلا به دلیل اولویت بخش نظامی، حضور خانم‌ها ممکن است کمرنگ‌تر باشد، اما در سایر عرصه‌های فرهنگی، رسانه‌ای و دیپلماتیک، جبهه مقاومت تمامی ظرفیت‌ها را برای حضور خانم‌ها در تصمیم‌گیری و فعالیت‌های خود فراهم کرده است.

ما هنوز در آغاز راه هستیم و از تمامی ظرفیت‌های بانوان توانمند استفاده نشده، در شورای زنان مقاومت و بخش‌های دیگر شاهد حضور زنان نخبه، مقاومت‌گر و متدین بوده‌ایم. همین‌جا هم تقاضا می‌کنیم تا همه بانوان مقاومت را تایید و حمایت کرده و در هر بخشی که مناسب می‌دانند، حضور پیدا کنند.

■■ شعیب صالح: آیا جبهه مقاومت برای بهار پیش‌رو برنامه‌های تازه‌ای در میدان مبارزه دارد؟

  ■■ زکریا مشکور کابلی: قطعاً، بعد از مدت‌ها به‌تازگی من با آمر صاحب صحبت کوتاهی داشتم. ایشان به صراحت گفتند؛ تمامی ظرفیت‌ها را فراهم ساخته‌اند تا بتوانیم در بهار آینده آنچه که ملت افغانستان در مسیر رهایی، استقلال، عدالت و مجازات طالبان از ما انتظار دارند را انجام دهیم.

  البته فراموش نکنیم که دست ما خالی است. هیچ کشوری ما را از لحاظ اقتصادی و یا از لحاظ تسلیحات کمک نمی‌کند. لیکن تلاش شده تا تمامی ظرفیت‌های بومی توسط جبهه مقاومت ملی به رهبری آقای احمد مسعود فعال شود. من قول می‌دهم که ملت ما در بهار سال آینده شاهد تحولات جدی در عرصهٔ میدان خواهند بود. با لحاظ اینکه عملیات‌های نظامی ما علیه حاکمیت استبدادی و فاشیستی و تروریستی فعلی بسان عملیات‌های بهاری طالبان نیست.

   شاید بپرسید چرا؟ زیرا طالبان عمدتاً از رعایا و شهروندان افغانستان تلفات می‌گرفتند تا خود را قدرت برتر نظامی معرفی کنند. در مساجد، باشگاه‌ها و شفاخانه‌ها انفجار و انتحاری می‌کردند که خب، این در قاموس مقاومت نیست. آنچه که موجب شده ما در طول سال گذشته یا حداقل در شش ماه گذشته، طی هر عملیات، یک مقداری محتاطانه‌تر حرکت کنیم همین بوده است.

  بیش از ۱۵۰ عملیات نظامی در ۶ ماه گذشته داشته‌ایم، ده‌ها عملیات‌ مفید توسط نظامیان ما در داخل افغانستان صورت گرفته که موجب شده است ۲۸۰ نفر طالب را رزمندگان ما به هلاکت برسانند. با این همه، الحمدلله، به‌خاطر دقتی که نیروهای چریک ما در داخل افغانستان داشتند، حتی یک مورد به شهروندان و نیروهایی که نسبتی با طالبان نداشته‌اند آسیب نرسانده‌ایم. این احتیاط ما در قسمت زیان نرساندن به مردم موجب شده است با وسواس و احتیاط عمل کنیم.

  با این حال به طالبان وعده می‌هیم که در بهار پیش‌رو، انتقام دختران،خواهران و مادران اختطاف شده خود را و انتقام حرمت‌های دریده شده را خواهیم گرفت. طالبان در بهار سال آینده
تاوان سنگینی خواهد داد و این رویه را شما از همین ماه حوت شاهد خواهید بود‌. شما شاهد بودید دیروز در کابل چه اتفاقی افتاد‌ اگر چه مثل همین چندی پیش در تالقان، در کابل و پیشتر در نورستان و شاید فردا در جای دیگری.

  ما هر روز انتقام خون خواهران شهید و مجروح و محبوس خود را می‌گیریم. ولی وعده ما برای سال آینده‌ی خورشیدی، انشاالله قاطع خواهد بود. طلیعه‌ی این کنش‌ها همین عملیات موشکی دیروز در کابل است. طالبان چاره‌ای جز انکار نداشت. چون این عملیات ما نشان ضعف مفرط آن‌هاست. شوخی نیست، حمله‌ی موشکی به فرودگاه نشان داد ما تا چه حد قوی هستیم.

  از ملت خود، از تجار، از ثروتمندان خود تقاضا می‌کنیم تا مقاومت ملی و مستقل افغانستان را که به هیچ کشوری وابسته نیست، حمایت کنند. آنچه که در توان دارند را دریغ نکنند. باشد که یک مرمی ما دو مرمی شود و یک کلاشینکف ما دو کلاشینکف شود و سلاح‌های ابتدایی ما تبدیل به تسلیحات استراتژیک شود تا بتوانیم در کمترین فرصت بيشترين ضربه ها را به دشمن وارد کنیم.

  ■ شعیب صالح: نظرتان درباره‌ی دیگر بخش‌های اپوزیسیون ضد طالبانی چیست؟ شورای عالی مقاومت در آنقره، جبهه‌ی آزادی و...

  ■■ زکریا مشکور کابلی: امر صاحب مسعود، یک تعبیری دارد،  هر کسی که یک سنگ را به طرف طالب بزند او همکار ماست، و او را مقاومت گر می دانیم. هر صدایی که در داخل و یا خارج عليه طالبان باشد او صدای مقاومت است. چه دوستانی که در داخل افغانستان هستند به عنوان جبهه آزادی، که در کنار جبهه مقاومت ملی آرام آرام ظهور کردند و رسالت ملی خود را انجام می دهند و چه سایر نیروهایی که فعال هستند، مثلا در ترکیه یا در ایران و یا در کشورهای غربی.

  طبیعتا ما فعالیت های‌شان که عليه طالب است را ستایش می کنیم و طبیعتا بعضی از این تشکلات مقداری سنگین‌وزن هستند و آن چابکی که این مرحله از تاریخ افغانستان نیاز دارد را ندارند و ما در جبهه مقاومت ملی تمام تلاش‌مان را  کردیم تا دوستانی که در سایر مناطق هستند، در سایر ظرفیت ها هستند. در مقاومت ملی افغانستان مشارکت کنند.

  به همین دلیل، ظرفیتی که چندی قبل در نشست مسکو ایجاد شد را پیشکش کردیم تا همه‌ی جریان‌ها در آن شرکت کنند. فرصتی که در روند ویانا ایجاد کردیم را نیز منحصر به جبهه مقاومت قرار ندادیم. از تمامی جریان‌های سیاسی افغانستان، جریان‌های مقاومت افغانستان که شما برخی از آن‌ها را نام بردید دعوت کردیم، الحمدلله در همه‌ی آن جلسات، چه در مسکو، چه در ویانا و یا در دوشنبه که در همراهی و حمایت از برگزاری کنفرانس امنیتی هرات همه‌ی تلاشمان را انجام دادیم. تمام سعی جبهه مقاومت ملی این بود که مشروعیت و مقبولیتی که دارد و توانمندی که در منطقه و یا در سطح جهان دارد، تمام افغان‌ها را شامل شود. سعی شد تا همه را در این برنامه‌ها مشارکت بدهد.

با این‌حال طبیعی است که دیدگاه‌ها مختلف باشند. بعضی مبارزه‌ی نظامی را قبول نمی‌کنند. شاید منافعشان یا توانمندی‌های اقتصادی‌شان در گرو طالب باشد، یا هر دلیل دیگر که موجب می‌شود این افراد از حرکت میدانی و نظامی حرف نزنند یا در جایی هم شاید حرکت نظامی دارند، اما آن را افشا نکنند تا آسیبی به سرمایه‌ اقتصادی‌شان نخورد. گاهی هم با مجموعه هایی طرفیم که تصنعی هستند و توسط آمریکا ایجاد شده‌اند. این‌ها در میدان افغانستان نه پشتیبانی مردم را دارند و نه انگیزه دارند. این‌ها هرچقدر هم هیاهو کنند عاقبت
مردم آن‌ها را خواهند شناخت و بالاخره حذف می‌شوند.

  افرادی هم بودند که در گذشته در بالاترین جایگاه‌های نظامی و امنیتی بودند، جزو پروژه‌ی تعامل با طالب و جزو پروژه‌ی تحویل افغانستان به طالبان بودند. این افراد همان‌هایی هستند که ما را خلع سلاح کردند، فرصت سوزی کردند، حتی سلاح و مهمات نظامی خود را به طالبان دادند یا به شکلی آن‌ها را از انبارهای دولت و ارتش سرقت کردند. این‌ها هم هستند و برخی‌شان امروز، مدعی هم هستند.

  خلاصه می‌خواهم بگویم دلایل مختلف هست و علت‌ها متنوع‌اند. اما افرادی که واقعاً خلوص دارند در مقاومت حاضر و در میدان مبارزه با طالبان جدی هستند. آن‌ها را جزو محور اصلی حساب می‌کنیم و تمام محورهای مقاومت را به نام‌های مختلف ستایش می‌کنیم و سعی می‌کنیم راهبردها و استراتژی‌هایمان نزدیک و هماهنگ شود تا بتوانیم در صفوف واحد علیه دشمن واحد اقدام کنیم.

  ■ شعیب صالح: طالبان با گفتمان دینی و جهادی به قدرت رسیدند. گفتمان جبهه‌ی شما چیست؟ آیا با عبارات "دمکراسی" و "عدالت" و حتی "اسلام‌ معتدل" می‌توان به جنگ طالبان رفت؟

  ■■ زکریا مشکور کابلی: من باید سوال شما را اصلاح کنم، طالبان با گفتمان دینی و جهادی به قدرت نرسیدند. طالبان در دل گفتمان ترور و خشونت ظهور یافته و در دل یک گفتمان استخباراتی بسیار پیچیده با حمایت منطقه، ایالات متحده و جهان به قدرت رسیدند. اما همیشه از دین و شعارهای دینی سوءاستفاده کردند.

  جبهه مقاومت ملی اسلامی به هیچ وجه از گفتمان اسلامی و دینی خود عدول نمی‌کند. دموکراسی، مردم‌سالاری و عدالت خواهی در اسلام معتدل ما نهفته است. گفتمان مقاومت بر اساس همان ریشه‌های دینی و اسلامی خود است و فصل جدیدی از مقاومت و جهاد است. گفتمان مقاومت بر اساس قرائت اسلام اعتدالی مطرح شده است. ما جز مردم‌سالاری دینی، جز صندوق انتخابات و جز تأمین عدالت برای همه‌ی شهروندان افغانستان به چیز دیگری فکر نمی‌کنیم.

  ما گفتمان عقلانیت هستیم در برابر گفتمان طالبان که گفتمان جهالت است. ما گفتمان اعتدال هستیم در برابر گفتمان طالبان که گفتمان افراط، ترور و خشونت است. ما گفتمان انسانیت، گفت‌وگو و دیالوگ هستیم در برابر گفتمان نفی‌، ترور و انفجار. طبیعتاً گفتمان‌ عقلانی--انسانی در برابر گفتمان خشونت، در برابر گفتمان جهالت و ترور در طول تاریخ همیشه پیروز شده است. شاید طول بکشد، ولی بر اساس وعده‌ی خداوند متعال، حق بر باطل پیروز است و این پیروزی ان شاءالله نزدیک خواهد بود.

■ شعیب صالح: چرا مقاومت در بخش فعالیت‌های رسانه‌ای تا هنوز به سطح لازم نرسیده، آیا در فکر چاره هستید؟

  ■■ زکریا مشکور کابلی: یکی از نقایصی که همه به آن توجه دارند همین بحث رسانه است. ما با تمام ظرفیت‌هایی که داریم، ظرفیت‌های مستقل، نیروی جوان و هزاران نیروی آموزش‌دیده که طی دوره‌ی جمهوریت، در بخش‌های ژورنالیستی و رسانه‌ای حضور داشته، اما متأسفانه رسالت خود را در بخش رسانه و جنگ‌های روانی و رسانه‌ای علیه دشمن خوب انجام نداده‌ایم.

  همه دوستان در تلاش هستند و ما هم پیشنهاد دادیم که در سال ۲۰۲۴ یا ۱۴۰۳ جامعه‌ی افغانستان انتظار دارد که در بخش رسانه به استانداردهایی برسیم که کمترین‌اش داشتن یک شبکه‌ی تلویزیون مستقل است. برای مقاومت، داشتن حضور علمی و ارزشی
در تمامی شبکه‌های مجازی با وجود جوانانی جون خود شما که یکی از پیشگامان این داستان هستید، آسان است. البته لازم به یادآوری است که این حداقل لازم بوده و نه حداکثر کافی.

   باید به حداکثر کافی برسیم تا واقعاً بتوانیم صدای ملت افغانستان باشیم و در تمامی عرصه‌ها، هم زبان، هم چشم، هم بازوی رسانه‌ای باشیم. شاید یکی از دلایل ناتوانی رسانه‌ای، ناتوانی ما در بخش‌های اقتصادی و یا ترتیب اولویت ما در این زمینه باشد. ما در این قسمت نتوانستیم به اندازه‌ی کافی توانمند شویم.

  ممکن است افرادی که به شکل آماتور به عرصه‌ی رسانه وارد شده‌اند نتوانسته باشند به درستی نقش خود را ایفا کنند، لذا مجبور شدیم همواره از افرادی که خود را کاندید کرده‌اند به عنوان سخنگو یا مسئول رسانه استقبال کنیم، ولی دیدیم به سرعت برخی از افراد جوان یا مسن وارد این عرصه شده‌اند. اما حداقل لازم را هم انجام نداده‌اند، بنابراین رهبری هربار تلاش کردند تا نیروهای جایگزین را تعیین کنند. ما از این جا به تمامی افراد توانمندی که در زمینه رسانه علم و انگیزه دارند صدا می‌زنیم که به این فصل جدید بپیوندند.

  تاجران ما لازم است که اولویت را به رسانه بدهند. زیرا ۷۰ درصد جنگ ما، جنگ رسانه‌ای است. شاید سی، چهل درصد در میدان باشد. تقاضا می‌کنیم ثروتمندان ما، بخش رسانه‌ی مقاومت را حمایت کنند. تمامی نیروهای توانمند، به ویژه بانوان و آقایان جوان باید در این عرصه حضور جدی داشته باشند. ما هم تلاش می‌کنیم ظرفیت‌هایی که برای پذیرایی از آن‌ها و فعال شدن لازم است را به میدان بیاوریم.

  ■ شعیب صالح: سخن آخرتان چیست استاد بزرگوار؟

  ■■ زکریا مشکور کابلی: افغانستان متعلق به همه‌ی شهروندان افغانستان است. مقاومت ما برای تمامی شهروندان افغانستان است. انتظار ما از تمامی شهروندان نیز، از جنوبی تا شمالی و مرکزی، این است که رسالت، آزادی و عدالت‌خواهی را یک رسالت عام تلقی کنند. به صفوف مقاومت بپیوندند. مقاومت فقط وظیفه‌ی یک گروه نیست. از نظاره‌گری صرف و قضاوت از پشت فیسبوک‌ها خارج شوند و صفوف مقاومت را در بخش‌های دیپلماتیک، میدان و رسانه فعال‌تر سازند.

  نکته دوم این است که به هیچ وجه یأس و ناامیدی را به خود راه ندهند. پروژه‌ی طالبان دو، محکوم به شکست است، حتی اگر فعلاً منطقه به گونه‌ای دیگر ابراز می‌کنند و در کابل و در کنار طالبان هم حضور شرم‌آوری دارند. گاه در کنار گروه تروریستی طالبان سعی دارند طوری نشان دهند که گویا این‌ها ماندنی هستند. اما چنین نیست‌ هم منطقه و هم جهان می‌دانند، حتی بر زبان  خود بزرگان طالبان جاری می‌شود که ماندنی نیستند.

  اراده‌ی خداوند این است که این جریان ظالم، فاسد و متحجر از سرزمین ناب و پاک ما دور شود. ولی زمان اتفاق این امر به انسجام و تلاش ما بستگی دارد. به سمت هماهنگی و اتحاد و اتفاق برای سرعت دادن به نابودی طالبان حرکت کنیم.

  در پایان، به همه‌ی جوانان و اهل رسانه توصیه می‌کنم در میدان دشمن بازی نکنند. پرونده‌های قدیمی، فراموش شده و غیر کاربردی را باز نکنند. آنچه که امروز موجب تقویت صفوف ما علیه طالبان می‌شود را بشناسند و از هر عاملی که موجب ترویج احساسات منفی و نفاق می‌شود و جبهات داخلی ما را به نفع طالبان متلاشی می‌کند دوری کنند.  https://panjshirnews.com/vdcc.0q1a2bqe4la82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما