تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۳۲
کد مطلب : ۳۶۷۴
جالب است ۰
فوری حملات وحشیانه‌ی طالبان به مردم در شهرستان ارگو؛ قریب ۴۰ کشته و زخمی

بغلان در ماتم، بدخشان در خون!

بغلان در ماتم، بدخشان در خون!
خبرگزاری صدای افغانستان:
ساعاتی پیش منابع موثق از ولایت/استان بدخشان خبردادند که برخلاف آنچه طالبان و رسانه‌های وابسته به آنان مدعی شدند اعتراضات مردمی در این استان نه تنها خاموش نشده، بلکه شدت یافته است. امروز[دوشنبه ۲۴ ثور/اردیبهشت] ولسوالی/شهرستان "ارگو" در استان بدخشان شاهد درگیری‌های خونین میان طالبان مسلح و مردم محلی بود.

معترضین می‌گویند؛ برخلاف ادعاهای دروغ طالبان نه تنها به هیچکدام از خواسته‌هایشان رسیدگی نشده بلکه امارت با سوءاستفاده از آرامش مردم برای گفتگو با هیات اعزامی از کابل، از این فرصت بهره برده و هزاران نیروی تا بن‌دندان مسلح را برای سرکوب آنان به این ولایت فرستاده‌اند. آن‌ها معتقدند تمام قول‌های داده شده برای فریب معترضان و خریدن وقت جهت رسیدن نیروی بیشتر سرکوب به منطقه بوده است.

در پی این فریبکاری امارت مردم به‌ویژه در شهرستان "ارگو" دوباره اجتماع کرده، جاده‌ی اصلی این
منطقه را بسته و مانع تردد ادوات و نیروهای نظامی تازه نفس برای کشتار معترضان شدند. طالبان اما در حالی‌که قول داده بودند قاتلان شهدای اعتراضات چند هفته قبل را دستگیر و محاکمه کنند، به مردم ناراضی هجوم برده و دست به کشتاری جنون‌آمیز زدند.

تا این لحظه گفته می‌شود بیش از ۸ تن از معترضان به شهادت رسیده و بیش از ۳۰ نفر زخمی شده و حال برخی از زخمی‌ها نیز وخیم است. ضمن آن‌که طالبان مانع اعزام فوری مجروحان به شفاخانه‌ها شده و معترضان را محاصره کرده‌اند.

پیامد این رفتار وحشیانه ساکنان و باشندگان شهرستان ارگو در فراخوانی خطاب به مردم افغانستان، به ویژه مردم بدخشان گفته‌اند در برابر «طالبان متعصب و تروریست» قیام کنند. در متن این فراخوان آمده است: «حمله طالبان تروریست به خانه، عزت، ناموس و شرافت ما در ولسوالی ارگو باعث قیام و ایستادگی مردم شد اما از سوی طالبان متعصب مورد حمله قرار گرفتیم، ما برای دفاع از عزت و ناموس خود حاضریم جان‌هایمان را قربان کنیم."

همچنین در این فراخوان افزوده شده: «ما مردم ولسوالی ارگو از تمامی مردم مسلمان و متدین افغانستان به خصوص مردم سلحشور بدخشان می‌خواهیم که علیه ظالمان و متجاوزین که به خانه، شرف و عزت ما تعرض کردند، ایستاده شوند. همه باید علیه طالبان قیام و ایستادگی کنند، تا کاخ ظلم و استبداد این متعصبین فرو ریزد."

معترضان از همگان خواسته‌اند
تا از دور و نزدیک به تجمعات مردمی در ولسوالی ارگو پیوسته و با آنان برای قیام علیه امارت جهل و تعصب یکجا شوند. پیامد این فراخوان از برخی مناطق بدخشان از جمله شهرستان "درایم" که پیشتر شاهد اعتراضات خونین مشابهی علیه طالبان بود خبر می‌رسد که صدها تن برای پیوستن به مردم شهرستان ارگو، رهسپار این منطقه شده و در راه با ممانعت نیروهای طالبان، درگیری‌های مختصری نیز رخ داده است. اما معترضان گفته‌اند به جمع اعتراض کنندگان در ارگو خواهند پیوست.

در حالی‌که طالبان تا هنوز برای قربانیان سیلاب‌ها در بغلان هیچ کمک موثری نفرستاده‌اند اما برای کشتن مردم معترض بدخشان هزاران نیروی مجهز به انواع سلاح و خودروهای زرهی را اعزام کرده‌اند. تا لحظه‌ی تنظیم این خبر از روستاهای "شمر"، "چنار" و ناحیه‌ی "برلاس" خبر می‌رسد که درگیری خونین بین طالبان مسلح و مردم با دست‌ خالی دوام دارد. علاوه بر مجروحیت و شهادت جمعی از مردم عادی شهادت دو تن از بزرگان محلی برلاس با نام‌های "عبادالله" و "زیدالله‌بای" به دست جنایتکاران طالب که گفته می‌شود از فیض‌آباد، به منطقه هجوم آورده‌اند، تایید شده است.

گفتنی است منابع محلی تاکید دارند در این اعتراضات برخلاف نوبت‌های پیشین زنان نیز نقش پررنگی دارند. خبرها حاکی از آن است که بسیاری از زنان در کنار مردان به جاده‌ها برآمده و با دست خالی مقابل جنایات نوکران امارت مقاومت می‌کنند. https://panjshirnews.com/vdcb.zbfurhb0aiupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما