تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۴۸
کد مطلب : ۳۶۸۰
جالب است ۱
در حاشیه‌ی تلاش امارت برای فتح کنسولگری افغانستان در مشهد

سوء استفاده‌ی طالبان از نمایندگی‌های سیاسی برای اهداف تروریستی

سوء استفاده‌ی طالبان از نمایندگی‌های سیاسی برای اهداف تروریستی
"قاری عیسی محمدی" در مصاحبه با رسانه‌ها گفته سراج‌الدین حقانی اطلاعات نادرست به سفارت ایران در کابل داده و گفته پاسپورت و مدارک قاری محمدی جعلی است و در سیستم ما ثبت نیست و باید دستگیر شود و حکومت ایران به‌همین‌ دلیل او را ممنوع‌الخروج کرده و بازداشت شده است.

او می‌گوید؛ در مرحله دوم مراجعه به فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد مشهد چند طالب از کنسولگری افغانستان در مشهد به فرودگاه آمدند و می‌خواستند مرا به‌عنوان میهمان ویژه به افغانستان ببرند، در نهایت جوانان و هم‌وطنان ما آنجا رسیدند و با شهامت و دلیرانه بنده را از چنگ این آدم‌ربایان نجات دادند.

در واقع افراد طالبان با سوءاستفاده از مدارک دیپلماتیکی که در اختیار داشتند و ارائه آن به مأموران امنیتی فرودگاه، این کار را می‌خواستند انجام دهند. نهایتا قاری عیسی محمدی از هم‌وطنان خود در مشهد و جبهه مقاومت ملی و مأموران امنیتی ایران تشکر کرده که ناجی وی شده و مقدمات خروج بی‌دردسرش را فراهم کرده‌اند.

آنچه بر سر قاری محمدی آمد، موید سخنان گستاخانه و خارج از عرف مقامات طالبان بود. خلیل‌الرحمان حقانی، وزیر مهاجران طالبان، گفته بود دشمنان این گروه هرجا باشند، هدف قرار خواهند گرفت. همچنین سعید خوستی، سخنگوی سابق وزارت داخله طالبان، پیشتر مخالفان این گروه در خارج از افغانستان را به مرگ تهدید کرده بود. از طرفی سفیر طالبان در ایران که مولوی فضل‌محمد حقانی است و سراج‌الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان همه از شبکه حقانی هستند. گروه حقانی را به‌درستی شبکه حقانی می‌نامند. این‌که آن‌ها می‌توانند مخالفان طالبان را در خارج تهدید کنند، مربوط به گذشته آنها است.

سال‌ها پیش این گروه از سوی جلال‌الدین حقانی در شرق افغانستان در شهرهای خوست و پکتیا پایه‌گذاری شد. در آن زمان بخش زیادی از جنگجویان خارجی از‌جمله
رهبران القاعده که برای جنگ با ارتش سرخ شوروی به افغانستان می‌آمدند، از طریق ای‌اس‌ای پاکستان و آمریکایی‌ها به گروه حقانی معرفی می‌شدند و به جنگ با ارتش شوروی می‌رفتند. همین گروه در زمان جمهوریت نیز با نیروهای ارتش افغانستان وارد جنگ شده و مخوف‌ترین و خونبارترین عملیات‌های تروریستی درافغانستان را انجام داد.

صدها نیروی انتحاری در اختیار شبکه حقانی تحت نظر سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان، هستند. طالبان و به‌ویژه شبکه حقانی ارتباطات پیچیده‌ای با گروه‌های تروریستی و تکفیری بین‌المللی و مخالف کشورهای همسایه که در داخل خاک افغانستان وحتی در حکومت طالبان حاضرند، دارد. این روابط خطرات امنیتی زیادی برای همسایگان از‌جمله ایران ایجاد خواهد کرد.

طالبان در مدتی که از حکومت‌شان می‌گذرد، نشان داده‌اند که مهم‌ترین ویژگی‌شان باج‌خواهی در رابطه با همسایگان است و اهمیتی برای تشکیل حکومت همه‌شمول قايل نیستند.. به قول معروف مشت نمونه خروار است. یکی از مهم‌ترین اهداف طالبان برای داشتن سفارت در کشو‌رهای همسایه حذف مخالفان و تثبیت امارت‌ تروریستی‌شان است.

خوشبختانه نیروهای امنیتی ج.ا.ایران به قاری محمدی و خروج بی‌خطر وی کمک کردند. اگرنه این ماجرا ممکن بود به یک فاجعه‌ی تمام‌عیار منتهی شود. در آن‌صورت به نقش دولت ایران در تشکیل حکومت همه‌شمول در افغانستان صدمه‌ی سختی وارد می‌شد. طالبان با سوء استفاده از اعتماد ایران به دیپلمات‌های معرفی شده از سوی آنان، در صدد پیش‌بردن یک عملیات تروریستی خطرناک در مشهد بود. طالبان می‌دانست که درصورت موفقیت این نقشه‌ی شوم، می‌تواند همه مخالفان را به ایران بدبین کند.

حالا با وجود این رفتار زشت و سابقه‌ی رفتار سوء توسط چند دیپلمات معرفی شده از سوی طالبان برای حضور در کنسولگری افغانستان در مشهد، آن‌ها نه تن‌ها عذرخواهی نکرده، بلکه با قلدری و بدون اطلاع تهران درصدد فتح این کنسولگری برآمده‌اند. هربار تهران لطفی به طالبان کرده، آن‌ها با دشمنی و رذالتی وصف‌ناپذیر پاسخ این محبت و همدلی را داده‌اند. اینبار در مشهد باید این گروه وحشی و خودخواه را ادب کرد.

پ.ن:
با سپاس از پایگاه خبری دیارعیار https://panjshirnews.com/vdci.vapct1aqubc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما